Tramwaje Warszawskie sp. z o.o.
ul. Siedmiogrodzka 20
01-232 Warszawa
tel. 22 534-43-30
NIP 525-22-56-724
KRS 0000145910
tramwaje.warszawskie@tw.waw.pl
tw@tw.waw.pl

Aktualności

Zmiany tras tramwajów na Wolskiej od 5 sierpnia

Na budowie tramwaju na Kasprzaka pora na przebudowę szyn na ulicy Wolskiej. Rozpoczęcie prac w tym miejscu wpłynie na kursowanie tramwajów w zachodniej części Warszawy. W weekend, 5-6 sierpnia, składy nie będą jeździły ulicami Powstańców Śląskich, Połczyńską i Wolską. W poniedziałek, gdy już będą gotowe rozjazdy nakładkowe, na trasy wyjadą tramwaje dwukierunkowe. Będą też inne zmiany w ruchu.

 

Na budowie tramwaju na Kasprzaka rozpoczyna się jedna z ostatnich części inwestycji. Przerwa w ruchu tramwajów na ulicy Wolskiej, na odcinku Fort Wola – aleja Prymasa Tysiąclecia, potrwa do końca roku. Wynika to głównie z konieczności przebudowy skrzyżowania Wolskiej i Elekcyjnej. Chodzi o połączenie dotychczas używanych torów z nowymi oraz przebudowę przystanku tramwajowego na wysokości ulicy Elekcyjne. Prace na skrzyżowaniu Wolskiej i Elekcyjnej będą prowadzone tak, żeby utrzymać możliwość przejazdu, a to oznacza konieczność podzielenia prac na etapy.

Prace budowlane na Wolskiej wymagają zmian w organizacji ruchu. Ich wprowadzanie rozpocznie się w sobotę, 5 sierpnia, po południu. Wszystkie elementy nowej organizacji ruchu zaczną obowiązywać najpóźniej w niedzielne popołudnie.

 

Bez tramwajów w weekend
W weekend, 5-6 sierpnia, tramwajarze zamontują rozjazdy nakładkowe przy przystankach PKP Wola (Wolska) oraz Fort Wola. Dzięki temu powstaną terminale końcowe, gdzie pasażerowie będą mogli przesiąść się do autobusów. W tym czasie składy nie będą kursowały ulicami Powstańców Śląskich, Połczyńską i Wolską pomiędzy Radiową a Skierniewicką.

Linie 26 i 78 pojadą zmienionymi trasami, na trasę podstawową wróci linia 23, natomiast linie 13 i 27 zostaną zawieszone – fragmenty ich tras obsłuży linia 73, kursująca między pętlami Kawęczyńska-Bazylika a Metro Marymont.

Oto szczegółowe trasy linii, obowiązujące w weekend 5-6 sierpnia:

  • linia 23 powróci na trasę podstawową łącząc Nowe Bemowo z Czynszową;
  • linia 26 skierowana na trasę skróconą: z pętli Wiatraczna, (…), Wolska do Zajezdnia Wola, a dalej jako linia 78 w kierunku Żerania FSO;
  • linia 78 pojedzie po trasie z Żerania FSO, (…) do ulicy Kasprzaka, Skierniewickiej i Rogalińskiej, a dalej jako linia 26 w kierunku Wiatracznej;
  • lina 73, tramwajowa linia uzupełniająca będzie kursować z Metra Marymont ulicami Słowackiego, Popiełuszki, aleją Jana Pawła II, Okopową, aleją „Solidarności”, mostem Śląsko-Dąbrowskim, aleją „Solidarności”, Targową, Kijowską, aleją Tysiąclecia, Kawęczyńską do pętli Kawęczyńska-Bazylika.

Kursowanie linii 13 i 27 w weekend będzie zawieszone.

 

Linie zastępcze
W weekend uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa Z26 na trasie: 

 

  • z przystanku Nowe Bemowo 15 ulicami: Powstańców Śląskich, Połczyńską, Wolską,  Kasprzaka, Ordona, Wolską, aleją „Solidarności”, Okopową, Leszno, Okopową, aleją „Solidarności” do przystanku Okopowa 02,
  • z przystanku Okopowa 02 ulicami: aleją „Solidarności”, Wolską, Połczyńską, Powstańców Śląskich do Nowego Bemowo 15.

Ulicami nadal będzie jeździła linia Z35, kursująca na trasie: 

 

  • w kierunku Piasków: Nowe Bemowo 14 i dalej Powstańców Śląskich, aleją Reymonta, Broniewskiego, Galla Anonima do przystanku  Piaski 07,
  • w kierunku krańca Nowego Bemowa: Piaski 07 ulicami: Galla Anonima, Kochanowskiego,   aleją Reymonta, Powstańców Śląskich do pętli Nowe Bemowo.

Od poniedziałku, 7 sierpnia, dwukierunkowe składy dojadą od strony centrum do przystanku PKP Wola (Wolska), a od strony Bemowa – do przystanku Fort Wola.

 

Węższa Redutowa

Tramwajarze zamkną zachodnią jezdnię ulicy Redutowej przed skrzyżowaniem z Wolską. Pojazdy zmierzające do tej ostatniej będą kierowane na drugą nitkę. Kierowcy pojadą po jednym pasie w każdą stronę. Skręcić w Wolską będzie można zarówno w kierunku Bemowa, jak i centrum.

Brak skrętu w Redutową
Zwężenie wlotu ulicy Redutowej wymusi wprowadzenie zakazu skrętu w lewo w tę ulicę – dla jadących Wolską od strony Bemowa. Chcący pojechać tym kierunku będą mogli zawrócić na skrzyżowaniu Wolskiej z Elekcyjną lub pojechać prosto Kasprzaka i skręcić w lewo w Ordona – żeby wrócić do Wolskiej. Cały czas Skręcić w Redutową będą mogli nadjeżdżający od Elekcyjnej.

Wolska przy Redutowej

Kierowcy jadący od strony Bemowa środkową jezdnią ulicy Wolskiej będą mieli dwa pasy: jednym pojadą wyłącznie prosto w kierunku Elekcyjnej, a z drugiego będą mogli skręcić także w Kasprzaka. Na południowej jezdni Wolskiej, czyli prowadzącej do Kasprzaka, również będą dwa pasy – jeden ogólnodostępny, a drugi zarezerwowany dla autobusów Warszawskiego Transportu Publicznego, taksówek i pojazdów MTON.

Przebudowa torowiska
Przebudowa torów tramwajowych na Wolskiej będzie łączyła się z czasowym zwężeniem drogi. Wyłączony z ruchu zostanie lewy pas (wzdłuż torowiska) jezdni w kierunku centrum, na odcinku od Ordona do Grabowskiej. O jeden pas – prawy, czyli przy samych szynach – mniej będzie także na nitce w kierunku Bemowa, pomiędzy Elekcyjną a Redutową.

informacje o inwestycji

2,3 km

nowych
torów

1,2 km

zmodernizowanych
torów

6

nowych
peronów

4

zmodernizowane
perony

nowe tory: 2,3 kmtory modernizowane: 1,2 kmnowe perony: 6modernizowane perony: 4szacunkowa wartość zamówienia: blisko 196 mln zł nettoczas robót budowlanych: 20 miesięcy ........................................................ .........................

196 mln zł

szacunkowa wartość
zamówienia

20 miesięcy

czas robót
budowlanych